Jak uniknąć bakterii na szczoteczce do zębów

Jak uniknąć bakterii na szczoteczce do zębów

Nie od dziś wiadomo, że niewłaściwie przechowywana, zmieniana zbyt rzadko szczoteczka do zębów może być prawdziwym siedliskiem bakterii. I to nie tylko bakterii jelitowych, ale również kałowych. Jak zatem unikać tych zagrożeń i minimalizować występowanie bakterii na szczoteczkach do zębów? Przedstawiamy 8 skutecznych rad.

Po pierwsze:
Unikaj ciasnych, zamykanych pojemników, które służą do przechowywania szczoteczki – tak włożona szczoteczka po umyciu zębów nie zdąży wyschnąć, a mokre włosie jest idealnym pożywieniem dla bakterii, grzybów i pleśni. Lepiej przechowywać szczoteczkę w kubku, a najlepiej dodatkowo w zamykanej szafce, która będzie izolować ją od bakterii z toalety.

Po drugie:
Unikaj przechowywania szczoteczek w tzw. pojemniku rodzinnym, razem, ciasno jedna obok drugiej. Jeśli szczoteczką stykają się ze sobą włosiem, a nawet rączką może dojść do tzw. zakażenia krzyżowego – wówczas bakterie z jednej szczoteczki przedostają się na inne. To szczególnie ważne zwłaszcza w sytuacji choroby wśród jednego z domowników – wówczas nawet szczoteczka może być źródłem przenoszenia zakażenia na innych domowników.
Obsługa informatyczna firm Warszawa

Po trzecie:
Nie pożyczaj szczoteczki, nawet jeśli jesteś poza domem, na wyjeździe służbowym czy wycieczce.

Po czwarte:
Zacznij korzystać z antybakteryjnych past do zębów. Nie tylko fluor rozprawia się z bakteriami. Dobrym sojusznikiem w tej walce są również takie składniki pas jak: ekstrakt z lukrecji, ksylitol, granat czy sok z aloesu.

Po piąte:
Regularnie czyść włosie szczoteczki, przepłukując ją ciepłą wodą, bądź płynem do mycia jamy ustnej po każdym myciu. Warto również jak na jakiś czas zdezynfekować szczoteczkę gorącą wodą lub specjalnym preparatem, który można kupić w aptece.

Po szóste:
Pamiętaj, że dezynfekować należy nie tylko szczoteczki, ale również kubki, w których je przechowujemy. Tu metody są analogiczne do tych dotyczących szczoteczek.
Obsługa informatyczna firm

Po siódme:
Do przechowywania szczoteczki wybieraj miejsca z dala od umywalki oraz deski toaletowej, czyli największych skupisk bakterii. pamiętaj, aby podczas spłukiwana wody w toalecie deska była zamknięta.

Po ósme:
Usuń z toalety groźne, chemiczne środki służące do dezyfenkcji, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo młodszych domowników, ale również ryzyko kontaktu szczoteczki z toksycznymi chemikaliami.

Zobacz także:
Sklep BHP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *