pierwsza obrotowa szczoteczka do zębów

Pierwsza obrotowa szczoteczka do zębów

Pierwsza obrotowa szczoteczka do zębów

Przez wiele wieków szczoteczka do zębów przechodziła kolejne ulepszenia i modyfikacje. Zmieniały się nie tylko jej kształty, ale także rozmiary i włókna, które w nie wmontowywano. Zmiany obejmowały także główkę czyszczącą i jej kształty oraz wielkość. Jednak najważniejsze zmiany dotyczyły włókien czyszczących. Rewolucją w tym zakresie było wynalezienie i wprowadzenie do produkcji włókien nylonowych. Stały się one idealnym rodzajem szczeciny w szczoteczkach. Prekursorem stosowania nylonu w produkcji szczoteczek była firma Du Pont. Dzięki tej rewolucji doszło do znaczącej eliminacji wielu chorób i schorzeń dziąseł oraz przyzębia, a także niwelacji problemu zapaleń posiadających wrzodziejący charakter.

Początki Interplak

Pierwsza szczoteczka z obrotową końcówką pojawiła się w sprzedaży w 1987 roku. Nazywała się Interplak. Spotkała się ona z ciepłym przyjęciem środowiska stomatologów i obecnie na rynku funkcjonuje wiele tego rodzaju modeli o różnych konstrukcjach. Badania wykazały, że ten typ szczoteczek wykazuje się znacznie większymi możliwościami w zakresie usuwania osadów oraz zapobiegania krwawieniom z dziąseł w porównaniu ze szczoteczkami tradycyjnymi.

Profesjonalne pasty do zębów

Ich lepsza jakość działania w zakresie higieny jamy ustnej wynika z wykonywania przez nie ruchów obrotowych i zwrotnych częstotliwością kilku-kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę. To wpływa na skalę nacisku na zanieczyszczenia oraz intensywność ich usuwania. Z kolei najnowsze rozwiązania w dziedzinie mechaniki tych urządzeń umożliwiają im na wykonywanie również ruchów pulsacyjnych w obszarze główki szczoteczki, co odbywa się przy częstotliwościach osiągających poziom 20 00025.

Pierwsze pasty w słoikach

W procesie dbałości o higienę jamy ustnej oraz w jej historii bardzo ważne okazują się także pasty do zębów, które z czasem zastąpiły różnego rodzaju mieszaniny ziołowe i mazidła. Działanie past do zębów polega na usuwaniu z powierzchni dziąseł oraz zębów wszelkiego rodzaju nalotów i zanieczyszczeń, a także płytki nazębnej. Są one uznane obecnie za skuteczną i długotrwałą ochronę przeciwpróchniczą. Pasta do zębów to obecnie cudowny środek zapewniający także świeży oddech oraz estetyczny wygląd zębom. Wykazuje ona także skuteczne właściwości w zapobieganiu chorobom przyzębia. Pierwszą pastą do zębów była ta, która została sprzedana w roku 1896 przez firmę Colgate&Company. Początkowo pasty sprzedawano w słoikach, z czasem zastąpiły je tubki. Pierwsza pasta z fluorem została wyprodukowana przez firmę Proctor&Gamble.

Polskie pasty w metalowych tubkach

Na polskim rynku pierwsze pasty do zębów były sprzedawane w metalowych tubkach produkowanych przez firmę Nivea i Pollena. Pasty, które wyparły mazidła i wywary, cechują się obecnie bogatym składem. Zawierają następujące składniki:
• Środki ścierne (abrazyjne) – to główne składniki pasty, stanowią nawet 60% jej ogólnej zawartości. Wpływają one na poziom właściwości czyszczących, usuwają osad nazębny oraz likwidują płytkę nazębną;
• Środki o działaniu przeciwbakteryjnym- niwelują bakterie i powstawanie płytki nazębnej;
• Środki o działaniu przeciwpróchniczym;
• środki o charakterze pieniącym – które znacząco ułatwiają – ułatwiają usuwanie osadów miękkich oraz resztek pokarmowych;
• środki o działaniu zagęszczającym (najczęściej żelujące) – to środki chemiczne, które wpływają na stan zagęszczenia pasty i tym samym warunkują jej konsystencję;
• Środki o działaniu konserwującym – ich działanie zapobiega wysychaniu pasty do zębów i tym samym wydłuża okres jej przydatności;
• Substancje o charakterze słodzącym – ich działanie wpływa na smak danej pasty oraz zapobiega jej wysychaniu;
• substancje o charakterze zapachowym i smakowym – najczęściej z aromatem miętowym, wpływają na uprzyjemnienie procesu szczotkowania zębów, a także pozostawiają poczucie świeżości w jamie ustnej;
• Substancje barwiące – nadają kolor.

Receptury rodem ze starożytności

W skład past do zębów jakie są obecnie produkowane dochodzą także elementy tradycyjnych receptur znanych już od starożytności. Dotyczy to szczególnie ziół i ekstraktów roślinnych, a także soli (mineralnych i leczniczych obecnie). W skład past wchodzą także witaminy z grupy A, C, PP, E i D, a także niektóre enzymy i pierwiastki takie jak fluor i wapń.

Pierwsze płyny przeciwbakteryjne

W historii higieny jamy ustnej oraz w jej rozwoju ogólnoświatowym jako istotnej dziedziny życia człowieka, bardzo ważne miejsce zajmuje także stosowanie płynów o działaniu przeciwbakteryjnym. Są one współcześnie traktowane jako trzeci stopień całego procesu higieny jamy ustnej. Tego rodzaju płyny powstały na bazie znaczenia płukanek antyseptycznych, które jest znamienne dla lat 1920 – 1950 XX wieku. Płukanki tego rodzaju były głównie stosowane w celu leczenia boli gardła, a także pielęgnowania ran i skóry oraz przeciwdziałania przykremu zapachowi z ust .
Największe zainteresowanie tego rodzaju specyfikami do higieny jamy ustnej nastąpiło w latach 50- tych XX wieku. Odkryto bowiem, że główne substancje naturalne oraz związki chemiczne, jakie są składnikami tych płukanek znaczący sposób przyczyniają się do redukowania płytki nazębnej oraz wpływają hamująco na jej rozwój. Wykazują się także działaniem przeciwpróchniczym i łagodzącym stany zapalne zębów oraz dziąseł i przyzębia.

Płukanki do ust

Obecnie stomatolodzy zalecają stosowanie płukanek jamy ustnej szczególnie w sytuacjach, gdy nie ma możliwości wyszczotkowania zębów po spożyciu tych środków spożywczych, które zawierają kwasy jakie obniżają poziom ph w ustach, a także po zjedzeniu słodyczy, bowiem cukier niezwykle degradująco wpływa na szkliwo i stymuluje rozwój grzybów oraz flory bakteryjnej. Niektóre z płukanek zawierają w swoim składzie również środki chemiczne, które są w stomatologii i obszarze higieny ujmy ustnej traktowane jako lecznicze. Cechuje je wysoki poziom działania przeciwbakteryjnego, przeciwgrzybicznego oraz przeciwwirusowego, jak również zabijającego pierwotniaki.

Nić dentystyczna

Rozwój dziedziny higieny jamy ustnej oraz postępy w obszarze badań medycznych i stomatologicznych wykazały, że samo szczotkowanie zębów, nawet przy używaniu najlepszej pasty, nie jest wystarczające dla właściwego stanu zdrowia jamy ustnej i zębów. Budowa szczęki i zębów sprawia, ze w sposób ścisły przylegają one do siebie. Mechanicznie nie jest możliwe dotarcie we wszystkie szczeliny pomiędzy nimi. Dlatego też istotnym instrumentem w obszarze higieny jamy ustnej jest nić dentystyczna.

Jedwabne nici dentystyczne

Stosując ja w takcie dbania o czystość zębów można usunąć płytkę bakteryjną oraz resztki pokarmowe jakie zalegają w ścisłych i często nawet niewidocznych przestrzeniach miedzy zębowych. Pierwsze udokumentowane zalecenia dotyczące stosowania nici dentystycznej w procesie dbałości o jamę ustną i jej higienę dotyczą amerykańskiego dentysty, L.S. Parmly`ego. W 1815 roku zalecał on, aby właśnie w ten sposób przede wszystkim czyścić zęby, a najlepszą jego zdaniem tym celu jest nić jedwabna. To wskazanie stało się powodem masowej produkcji nici dentystycznych w 1822 roku.

Współczesne nici do zębów

Współcześnie nici dentystyczne są wykonywane ze splecionych cienkich włókien nylonowych, ale również z teflonu i polietylenu. Można także dokonywać szerokiego wyboru tego typu nici, bowiem na rynku dostępne są obecnie typy woskowane i niewoskowane, a także zapachowe i bez zapachowe, jak również nasączone fluorem.

Na podstawie:
http://www.ortodonta.info/aparaty.html
Nici dentystyczne,
www.superdentysta.com.pl/index.php?site=wartowiedziec_nici
Na odsiecz zębom,
http://www.rytmyzdrowia.pl/temat.php?id=238
Nici dentystyczne,
www.superdentysta.com.pl/index.php?site=wartowiedziec_nici

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *