Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży

Leczenie zębów w ciąży

Wielu z nas unika dentysty jak ognia. Strach przed często bolesnym zabiegiem czy dłuższym leczeniem przyprawia o gęsią skórkę. Szukamy różnych argumentów, by odwlec wizytę u stomatologa. Ten problem nie omija również kobiet w ciąży. Błogosławiony stan dla wielu kobiet staje się doskonałym argumentem przed wizytą u dentysty, tymczasem okazuje się, że leczenie zębów w ciąży jest koniecznością. Czym może grozić opieszałość w leczeniu zębów w ciąży? Zapraszamy do lektury.

Do niedawna wśród ciężarnych dominowała teoria, iż w ciąży należy unikać dentysty, gdyż wiele zabiegów stomatologicznych wiąże się z konsekwencjami zdrowotnymi dla dziecka. Dziś wiemy już, iż w ciąży regularne kontrole stomatologiczne powinny być stałym elementem dbania o siebie i dziecko. Najdobitniej pokazują to badania, zgodnie z którymi nieleczone stany zapalne i choroby zębów aż 7-krotnie zwiększają ryzyko przedwczesnego porodu! Mnie to nie dotyczy – pomyśli niejedna mama, która przed zajściem w ciążę regularnie dba o zęby i higienę jamy ustnej. Dlaczego zatem w ciągu zaledwie 9 miesięcy miałoby to ulec drastycznej zmianie?
Audyt IT Warszawa
Za taki stan rzeczy odpowiadają hormony, które zmieniają ph śliny , które z kolei sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów, ale również częste wymioty i nudności. Kwasy żołądkowe, które przedostają się do jamy ustnej bardzo niszczą szkliwo.

Jak dbać o prawidłową higienę jamy ustnej w ciąży?
Jak często odwiedzać stomatologa? Najlepiej raz na 3 miesiące, choć jeśli zdecydujesz się tylko na 2 wizyty w trakcie całej ciąży również będzie to dobrym wynikiem. Do obowiązkowych zabiegów w tym okresie zalicza się usunięcie płytki nazębnej, czyli skaling (nie ultradźwiękowy) oraz piaskowanie.

Co z bardziej zaawansowanymi zabiegami, które wymagają podania znieczulenia? Jeśli nie wyleczyłaś próchnicy przed ciążą oraz nie usunęłaś chorych zębów sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Przyjmuje się, że w ciąży lepiej zrezygnować z podania znieczulenia, jeśli zabieg jest drobny i jesteś w stanie znieść ból związany z usunięciem próchnicy. W przypadku leczenia kanałowego – unika się go w I trymestrze ciąży, a ostateczną decyzję podejmuje lekarz.
Również badanie RTG zębów jest niewskazane, szczególnie w pierwszych trzech miesiącach ciąży. Jeśli zdecydujesz się na leczenie kanałowe warto wybrać profesjonalny i nowoczesny gabinet wyposażony w mikroskop endodontyczny, bądź elektroniczny edometr, które umożliwiają leczenie bez stosowania tradycyjnego prześwietlenia.

Usuwanie zębów w ciąży
Lepiej poczekać na ukończenie pierwszego trymestru ze względu na konieczność podania znieczulenia. Zmiany w układzie krążenia oraz rozpulchnione dziąsła sprzyjają także krwotokom.
Również zabiegi protetyczne oraz wybielanie zębów warto odłożyć na czas po porodzie. Są to typowe zabiegi estetyczne, które nie mają wpływu na nasze zdrowie.
Outsourcing IT Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *